Nyt vietetään yrttiviikkoa!
Tällä viikolla 10.–16.3. vietetään valtakunnallista yrttiviikkoa. Tuoreyrteillä on nykypäivänä vankka asema suomalaisten jokapäiväisessä ruuanlaitossa. Suomessa tuotetaan vuosittain yrttejä noin 30 miljoonaa ruukkua. Mutta tiedätkö, mitä yrttiä syömme kaikista eniten?
Kolmen suositun kopla
Hienoista ykkössijaa yrteissä pitää perinteinen suosikkiyrtti tilli. Sitä viljellään Suomessa 7,4 miljoonaa ruukkua. Hyvin lähellä kakkossijalla on basilika, jota viljellään 7,1 miljoonaa ruukkua. Kolmantena tulee persilja, jota viljellään lähes 5 miljoonaa ruukkua. Kovan kolmikon jälkeen perässä seuraavat kovaa kasvua tehnyt korianteri sekä ruohosipuli.
Tuoreyrttien valikoima on lisääntynyt merkittävästi 2000-luvulla. Kun vielä 1990-luvulla tuoreyrttien valikoima rajautui lähes pelkästään persiljaan, tilliin ja basilikaan, on yrttien valikoima lisääntynyt kymmenillä uusilla yrteillä.
Valtaosa kotimaista
Lähes kaikki Suomessa myytävistä tuoreyrteistä on viljelty Suomessa. Siihen on yksinkertainen syy.
– Kotimaisten yrttien tuoreus, laatu ja maku ovat lyömättömiä, joten tuoreyrttejä ei oikeastaan tuoda ulkomailta. Suomessa yrttejä kasvattaa noin 30 kauppapuutarhaa eri puolilla Suomea. Nyt keväällä auringon paistaessa yrttien määrä kaupoissa lisääntyy entisestään. Pääsiäinen on suosituimpia yrttisesonkeja, silloin koetaan yksi iso yrttien myyntipiikki, selvittää Kauppapuutarhaliiton toiminnanjohtaja Niina Kangas.
Hittiresepti: kurkkunuudelisalaatti thaibasilikalla ja korianterilla
Testaile erilaisia yrttejä! Tässä salaatissa pääsee testaamaan korianterin lisäksi hauskaa thaibasilikaa.
Salaatin juju on leikata kurkku pitkittäin nuudelimaisiksi suikaleiksi. Jos käytössä ei ole spiraalileikkuria, kuorimaveitsi, juustohöylä tai terävä veitsi käy myös hyvin. Yrttihyllyltä poimitaan mukaan aromikkaan aniksinen thaibasilika sekä korianteri. Mikäli nämä maut eivät kuulu omiin suosikkeihin, mukaan sopii mainiosti myös esimerkiksi persilja ja ruohosipuli! Yrttien yhdistelmät tuovat makuja aivan uudella tavalla esiin, kuin jos käytössä on vain yhtä yrttilaatua.
2 kurkkua
½ ruukku korianteria
½ ruukku thaibasilikaa
1 rkl makeuttamatonta tyrnitäysmehua
2 tl omenasiiderietikkaa
½ tl suolaa
⅓ tl sipulijauhetta
⅓ tl sokeria
⅓ tl rouhittua mustapippuria
2 rkl hampunsiemeniä
Huuhtele kurkut ja leikkaa nistä pitkiä nuudeleita spiraalileikkurin avulla. Voit myös siivuttaa kurkut terävällä veitsellä ohuiksi tikuiksi.
Hienonna yrtit ja sekoita ne laakeassa kulhossa kaikkien muiden raaka-aineiden paitsi hampunsiementen kanssa. Lisää kurkkunuudelit kulhoon, sekoita kastikkeen kanssa ja anna maustua 20 minuuttia ennen tarjoilua.
Tarjoile kurkkunuudelisalaatti laakeasta kulhosta ja koristele se hampunsiemenillä. Voit halutessasi lisätä salaatin päälle vielä lisää yrttien lehtiä.