• In English
Kauppapuutarhaliitto
  • Etusivu
  • Tietoa liitosta
    • Toimihenkilöiden yhteystiedot
    • Organisaatio
      • Johtokunnan yhteystiedot
      • Hallintoneuvoston yhteystiedot
      • Jaostojen ja piirien yhteystiedot
      • Puutarhasäätiö
    • Säännöt ja toimintakertomukset
    • Vihannesten ja kukkien menekinedistäminen
      • Mainostoimikuntien yhteystiedot
      • Sirkkalehti
    • Hankkeet ja tutkimukset
    • Liiton historia
    • Puutarha&kauppa -lehti
    • Lepaa-näyttely
    • Uuden Tekniikan Päivä / New Technology Day
  • Jäsenille
    • Tapahtumakalenteri
    • Neuvonta
      • Turvallinen rekrytointi
      • Kasvinsuojelu
        • Kasvinterveysasetus
        • Minor use -valmisteet
        • Koetoiminta
        • Kasvinsuojelututkinnot ja ruiskuntestaukset
        • Integroitu kasvinsuojelu
      • Kasvihuonetuotteiden laatu
        • Kukkien laatuvaatimukset
        • Ryhmäkasvien hankintaohjeistukset
        • Vihannesten laatuvaatimukset
        • Kasvuturpeen laatuvaatimukset
      • Laatutarhaohjeisto ja IP Kasvikset Perussertifiointi
      • Hiilijalanjälkilaskuri
      • Kasvihuonejätteiden käsittely
      • Allergioiden ehkäiseminen kasvihuonetyössä
      • Elintarvikevalvonta
    • Liity jäseneksi
  • Tietoa kasvihuonealasta
    • Kasvihuoneviljely numeroina
    • Vastuullisuus
    • Vihannesten viljely kasvihuoneissa
      • Kurkku
      • Tomaatti
      • Salaatit ja yrtit
      • Paprika ja chili
    • Koristekasvien viljely kasvihuoneissa
      • Ryhmäkasvit
      • Kukkivat ruukkukasvit
      • Amppelit
      • Leikkokukat
    • Kasvuturve
    • Kasvihuonealaan liittyviä projekteja
    • Kasvistietoa maailmalta
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumakalenteri
  • Medialle
  • Yhteystiedot
    • Toimihenkilöiden yhteystiedot
    • Laskutustiedot
  • Suoramyyntipuutarhat
  • Hae
  • Valikko Valikko

Männistön Puutarha Lopelta on Vuoden 2025 kukkien laatutuottaja

28.10.2025/in Ajankohtaista, Tiedotteet

Lopella sijaitseva Männistön Puutarha Oy on palkittu vuoden 2025 parhaana kukkaviljelmänä Suomessa. Palkinto jaettiin tiistaina Kauppapuutarhaliitto ry:n vuosikokouksessa.

Männistön puutarha toimii Pilpalan kylässä Lopella, Kanta-Hämeessä. Yritys on erikoistunut kesäkukkien viljelyyn. Puutarha perustettiin vuonna 1971 ja toimintaa jatketaan nyt jo kolmannessa sukupolvessa. Sukupolvenvaihdos tehtiin tänä keväänä, ja perheyritystä johtaa tällä hetkellä Veikko Männistö. Viljelystä vastaa Heli Männistö, jolla on yli 30 vuoden kokemus ryhmäkasvien viljelystä.

Useiden vuosikymmenten aikana karttunut viljelyosaaminen näkyy puutarhalla korkealaatuisina tuotteina, asiakaslähtöisenä toimintana ja pitkäaikaisina asiakassuhteina. Asiakasystävällisen hankintaprosessin ja ketterän logistiikan ansiosta monet jälleenmyyjät hankkivatkin kaikki tuotteet puutarhalta yhdellä kertaa.

Viljelyssä hyödynnetään biologista torjuntaa, ja ympäristön kuormitusta pyritään minimoimaan kaikissa työvaiheissa. Yrityksellä on neljä vakituista työntekijää ja sesonkiaikana lisäksi 12 kausityöntekijää. Viljelypinta-alaa on yhteensä 13 000 m² kahdessa toimipisteessä.

Puutarhan toiminnan keskiössä on määrätietoinen kehittäminen.

– Haluamme parantaa toimintaa ja tekniikkaa koko ajan ja investoida uuteen. Viime vuosien Isoimpana kehityskohteena on ollut investointi uusiutuvan energian käyttöön kasvihuoneiden lämmityksessä, joka tehtiin vuonna 2024. Sitä ennen rakensimme kaksi uutta kasvihuonetta. Tänä vuonna olemme investoineet muun muassa istutusrobottiin, toiminnanohjausjärjestelmään sekä uuteen kastelujärjestelmään, Veikko Männistö luettelee.

Puutarhan tuotteet päätyvät kuluttajille jälleenmyyjien kautta. Puutarhan viljelemiä kasveja löytyy myynnistä ympäri Suomen, pääasiassa Etelä-Suomesta. Tuotantomäärä on vuosittain noin 850 000 ruukkua. Tuotannosta löytyy laaja yli sadan kasvin valikoima ja erilaisia lajikkeita värivaihtoehtoineen on yli 1000. Suosituimpia tuotteita ovat muun muassa orvokit, petuniat, samettikukat, daaliat, miljoonakello ja pelargonit. Kukkivien kasvien lisäksi puutarhalla viljellään myös erilaisia koristeheiniä ja muita lisukevihreitä sekä yrttien taimia. Kesäkukkasesongin jälkeen valikoima täydentyy muun muassa erilaisilla kukkivilla perennoilla, ja kausi jatkuu aina elokuun alkuun saakka.

– Toiminnassa ja sen kehittämisessä punaisena lankana ja kaiken keskiössä on laadukas tuote. Se syntyy hyvän päivittäisen perustekemisen seurauksena, johon meidän koko tiimi osallistuu, Männistö sanoo.

Vuoden laatuottaja -tunnustus myönnetään vuosittain Sirkkalehtimerkkiä käyttäville puutarha-alan yrityksille. Sen tavoitteena on antaa tunnustusta yrityksille, jotka paitsi tuottavat hyvänlaatuisia tuotteita, myös toimivat laadukkaasti ja pitkäjänteisesti. Sirkkalehtimerkkiä käyttävät yritykset noudattavat puutarhatuotannon yhteistä Laatutarha-ohjeistoa.

Kotimaiset Kasvikset ry nimeää vuoden laatutuottajat jäsenjärjestöjensä esityksestä. Kasvihuoneyrittäjien valtakunnallinen yrittäjäjärjestö Kauppapuutarhaliitto ry esittää vuosittain tunnustuksen saavat kasvihuoneyritykset. Vuoden laatutuottajien nimeäminen aloitettiin vuonna 1994. Tunnustus jaetaan kasvihuonevihannes-, kukka-, marjan- ja hedelmän-, taimitarha-, avomaan vihannes- sekä perunan tuottajille.

 

 

Lisätietoja:

Veikko Männistö
050 346 2479
manniston.puutarha@pp.inet.fi

Jaa tämä artikkeli
  • Jaa kohteessa Facebook
  • Jaa kohteessa Twitter
  • Share on WhatsApp
  • Jaa kohteessa LinkedIn
  • Jaa sähköpostilla
https://kauppapuutarhaliitto.fi/wp-content/uploads/2025/10/MG_0279-kopio-1_vaaka4-scaled.jpg 1212 2560 minna https://kauppapuutarhaliitto.fi/wp-content/uploads/2018/09/kpl-logo-82x75.png minna2025-10-28 12:36:382025-10-27 15:27:12Männistön Puutarha Lopelta on Vuoden 2025 kukkien laatutuottaja

Ajankohtaista

  • Männistön Puutarha Lopelta on Vuoden 2025 kukkien laatutuottaja 28.10.2025
  • Piltti Oy Kauppapuutarha Pöytyältä on Vuoden 2025 kasvihuonevihannesten laatutuottaja 28.10.2025
  • Näin saat syötyä 800 grammaa kasviksia päivässä – katso 5 + 1 vinkkiä! 30.09.2025
  • Syystähden sesonki on täällä! Katso 5 vinkkiä 25.09.2025
  • Julkkikset paljastavat Arto Nybergin juontamassa ohjelmassa oudoimmat salaisuutensa liittyen kasviksiin: ”Rakastan rosollia! 08.09.2025


Kauppapuutarhaliitto

Veljestentie 16
00730 Helsinki

info (a) kauppapuutarhaliitto.fi


puutarhakauppa.fi
lepaa.fi

kauniistikotimainen.fi
puhtaastikotimainen.fi


Kauppapuutarhaliitto
Lepaa
Puutarha&kauppa
Puhtaastikotimainen
Kauniistikotimainen


Kauppapuutarhaliitto
Puutarha&Kauppa
Lepaa
Kauniistikotimainen
Puhtaastikotimainen


Kauppapuutarhaliitto
Puutarha&kauppa
Lepaa


Kauppapuutarhaliitto

© Copyright - Kauppapuutarhaliitto | Tietosuojaseloste Verkkosivut toteutti: Applari
Piltti Oy Kauppapuutarha Pöytyältä on Vuoden 2025 kasvihuonevihannesten ...
Sivun alkuun