• In English
Kauppapuutarhaliitto
  • Etusivu
  • Tietoa liitosta
    • Toimihenkilöiden yhteystiedot
    • Organisaatio
      • Johtokunnan yhteystiedot
      • Hallintoneuvoston yhteystiedot
      • Jaostojen ja piirien yhteystiedot
      • Puutarhasäätiö
    • Säännöt ja toimintakertomukset
    • Vihannesten ja kukkien menekinedistäminen
      • Mainostoimikuntien yhteystiedot
      • Sirkkalehti
    • Hankkeet ja tutkimukset
    • Liiton historia
    • Puutarha&kauppa -lehti
    • Lepaa-näyttely
  • Jäsenille
    • Tapahtumakalenteri
    • Neuvonta
      • Turvallinen rekrytointi
      • Kasvinsuojelu
        • Kasvinterveysasetus
        • Minor use -valmisteet
        • Koetoiminta
        • Kasvinsuojelututkinnot ja ruiskuntestaukset
        • Integroitu kasvinsuojelu
      • Kasvihuonetuotteiden laatu
        • Kukkien laatuvaatimukset
        • Ryhmäkasvien hankintaohjeistukset
        • Vihannesten laatuvaatimukset
        • Kasvuturpeen laatuvaatimukset
      • Laatutarhaohjeisto ja IP Kasvikset Perussertifiointi
      • Hiilijalanjälkilaskuri
      • Kasvihuonejätteiden käsittely
      • Allergioiden ehkäiseminen kasvihuonetyössä
      • Elintarvikevalvonta
    • Liity jäseneksi
  • Tietoa kasvihuonealasta
    • Kasvihuoneviljely numeroina
    • Vastuullisuus
    • Vihannesten viljely kasvihuoneissa
      • Kurkku
      • Tomaatti
      • Salaatit ja yrtit
      • Paprika ja chili
    • Koristekasvien viljely kasvihuoneissa
      • Ryhmäkasvit
      • Kukkivat ruukkukasvit
      • Amppelit
      • Leikkokukat
    • Kasvuturve
    • Kasvihuonealaan liittyviä projekteja
    • Kasvistietoa maailmalta
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumakalenteri
  • Medialle
  • Yhteystiedot
    • Toimihenkilöiden yhteystiedot
    • Laskutustiedot
  • Suoramyyntipuutarhat
  • Hae
  • Valikko Valikko

Koneita ja kukkia taas Lepaalla!

31.07.2023/in Ajankohtaista, Tiedotteet

– Lepaa 2023 -näyttelyssä ammattilaiset kohtaavat

60. kertaa järjestettävä puutarha- ja viheralan Lepaa 2023 -ammattinäyttely avautuu taas elokuussa. 17.–19. elokuuta Lepaalla Hattulassa järjestettävästä Lepaa 2023 -näyttelystä löytyy jälleen ledejä, sähköä ja happea, kuvailee näyttelypäällikkö Elina Vuori laajaa valikoimaa.

Mukana – jälleen uusia – yrityksiä viime vuoden tapaan

Näyttelyyn on ilmoittautunut näytteilleasettajia viime vuoden näyttelyn tapaan, eli yli 160 näytteilleasettajaa. Lepaa on vakiinnuttanut paikkansa monen tutun näytteilleasettajan kalenterissa.

– Joka vuosi mukana on kuitenkin uusia toimijoita. Tänäkin vuonna kolmisenkymmentä, Vuori kertoo.

Jokaiselle puutarha-alan sektorille kiinnostavaa asiaa

Konevalikoimaa ja uusinta tekniikkaa on taas runsaasti Lepaalla mukana. Esimerkiksi sähkökäyttöisten laitteiden kasvu jatkuu vahvana.

Torstaina järjestettävä niittyseminaari johdattaa nykyaikaisen niityn hoidon saloihin sekä tarvittaviin koneisiin. Ensi kertaa myös niitynhoidon koko koneketjuun ja useiden toimijoiden kalustoon pääsee tutustumaan seminaarin lopuksi järjestettävässä työnäytöksessä.

Viime vuoden näyttelyn Huippuosasto-nimityksen parhaasta kaupallisesta vireestä saaneet Cultum Oy ja Biotsek Oy eli ”Pikku-Italia” tuo Lepaalle lisää uusia italialaisia näytteilleasettajia.

– Italia on tunnettu vihannesviljelymaa, josta saamme hyviä käytäntöjä myös Suomeen, Elina Vuori sanoo.

Viheralueilla on valtava merkitys ihmisten hyvinvointiin. Viheralueiden viihtyisyyttä monipuolistavat näytteilleasettajista esimerkiksi J-Trading Oy Ab, jolta löytyvät myös monikäyttöiset hoidon koneet, Lehtovuori Oy, Leikkiturva Oy, SSTec Oy ja PK-Kaivin Oy.

Myös käsityökaluja tarvitsee jokainen alan toimija. Viherpalvelu Ettala Oy:n ARS-työkaluvarastoa täydennetään tunnetusti Lepaalla. Merkittävän eurooppalaisen Bahco-tuotemerkin käsityökalut ovat mukana ensi kertaa. Saksan puutarhamessuilla huomiota herättänyt kahteen suuntaan toimiva Innotank Oy:n mullistava lehtiharava on esillä näyttelyssä. Muista uusista näytteilleasettajista niin Milwaukee Tool kuin Ryobikin tarjoavat laajan valikoiman akkutyökaluja ja muita tuotteita puutarha-alan ammattilaisille.

Jätelain kiristyminen on tuonut näyttelyyn myös Biolanin, jolla on mukana kotipuutarhakompostorien lisäksi taloyhtiömittakaavan ratkaisuja kompostointiin. Kiertotalous näkyy myös lannoitus- ja kasvualustaratkaisuissa. Esimerkiksi Carbons Oy, Humuspehtoori Oy, Kiteen Mato ja Multa Oy sekä Woodgrow Oy edustavat näitä yrityksiä.

Ohjelmaa seminaareista Suomen rumimman maljakon äänestykseen

Turve puhuttaa edelleen. Onko turve korvattavissa -seminaarissa torstaina 17.8. kuullaan kasvualustakokeista ja kasvualustavalmistajien kokemuksia. Perjantain seminaarissa 18.8. käsitellään robotiikkaa puutarha-alan töissä.

Koko näyttelyn ajan pääsee äänestämään Suomen ruminta maljakkoa. Leikkimielinen kilpailu osoittaa, kuinka rumuus tai kauneus on katsojan silmissä. Samaisessa B-hallissa pääsee äänestämään myös kauneinta kesäkukkaa. Esillä on kaikkien taimitoimittajien kausikasvien parhaimmisto.

Kasvien ystäville kiinnostavaa ohjelmaa ovat myös perjantaina oman kasvimusteen valmistaminen ja lauantaina 19.8. luento monivuotisista vihanneksista.

Lepaa 2023 -näyttelyn vastuullinen järjestäjä on Kauppapuutarhaliitto ry. Muut järjestäjät ovat Hämeen ammattikorkeakoulu, Lepaa, Hämeen ammatti-instituutti, Lepaa sekä Lepaan Oppilaskunta ry. Tapahtuma on järjestetty vuosittain 1964 lähtien.

Näyttely on avoinna 17.–19.8. torstaina ja perjantaina kello 10–17 ja lauantaina kello 10–16.

Seuraa näyttelyä www.lepaa.fi sekä Facebookissa, Instagramissa ja Youtube-kanavalla lepaanayttely.

Jaa tämä artikkeli
  • Jaa kohteessa Facebook
  • Jaa kohteessa Twitter
  • Share on WhatsApp
  • Jaa kohteessa LinkedIn
  • Jaa sähköpostilla
https://kauppapuutarhaliitto.fi/wp-content/uploads/2023/07/Lepaa2023_yleistiedote.jpg 356 850 minna https://kauppapuutarhaliitto.fi/wp-content/uploads/2018/09/kpl-logo-82x75.png minna2023-07-31 08:00:482023-07-28 14:13:31Koneita ja kukkia taas Lepaalla!

Ajankohtaista

  • Uudet lautasmallit “ainakin yritin” ja “close enough” kannustavat syömään enemmän kasviksia 05.05.2025
  • Suomi täyttyy orvokeista torstaina 22.04.2025
  • Nämä kukat sopivat parhaiten pääsiäiseen 14.04.2025
  • Hukkalämpö odottaa ottajaa – kasvihuoneet voivat olla osa ratkaisua 07.04.2025
  • Kurkkujen ja erikoistomaattien määrät hurjassa kasvussa – kiinnostaa myös ulkomailla 20.03.2025


Kauppapuutarhaliitto

Veljestentie 16
00730 Helsinki

info (a) kauppapuutarhaliitto.fi


Kauppapuutarhaliitto
niinakangas


Kauppapuutarhaliitto


puutarhakauppa.fi
lepaa.fi

kauniistikotimainen.fi
puhtaastikotimainen.fi


Kauppapuutarhaliitto
Puutarha&Kauppa
Lepaa
Kauniistikotimainen
Puhtaastikotimainen


Kauppapuutarhaliitto
Puhtaastikotimainen
Kauniistikotimainen
Lepaa

© Copyright - Kauppapuutarhaliitto | Tietosuojaseloste Verkkosivut toteutti: Applari
Suomen rumimmat maljakot esillä Lepaa-näyttelyssä 17.–19.8.Suomen rumin maljakko valittu – kulta ei kelvannut
Sivun alkuun