Lepaan näyttelyssä taas jokaiselle ammattilaiselle jotakin
Puutarha- ja viheralan ammattinäyttely Lepaa 2026 Hattulan Lepaalla tulee olemaan suurempi kuin viime vuonna. Kesän mittaan uusia näytteilleasettajia on tullut mukaan lähes parikymmentä, ja nyt mukana on jo 173 yritystä ja yhteisöä.
– Lepaallehan mahtuu aina. Yleensä näyttelyviikon alussa on vielä tullut pari näytteilleasettajaa lisää. On hienoa, että niin monenlaiset yritykset ovat löytäneet asiakkaita Lepaan kävijöistä, kertoo näyttelypäällikkö Elina Vuori.
Kaikenlaiset koneet – tekonurmien hoitokoneista kaivukoneisiin ja lumilingoista muovinlevityskoneisiin – hallitsevat Lepaan näkymiä. Erilaiset sähköiset, kauko-ohjattavat ja autonomiset laitteet lisääntyvät vuosi vuodelta, nyt mukana on esimerkiksi droneja. Tarjonnassa painottuvat ammattilaiskoneet, mutta löytää vaativa harrastajakin kunnon laitteet Lepaalta. Myös työkalujen ja -välineiden, niin perinteisten kuin sähköistenkin, valikoima on hyvin kattava.
Totta kai Lepaa on muutakin kuin koneita. Ensi kesän vihannes- ja marjalajikkeet sekä kesän kukkaloisto ovat esillä. Pakkaaminen puhuttaa aina, varsinkin nyt uusien EU-asetusten astuessa voimaan. Samaten kasvualustakysymyksissä riittää aina pohdittavaa. Kaikki merkittävät valmistajat ovat tuotteineen esillä. Kasvihuonetekniikka ottaa jatkuvasti suuria harppauksia; niin valotus, ilmastonsäätö kuin energiaan liittyvät ratkaisut, ja se kaikki löytyy taas Lepaalta.
– Lepaa on ollut jo yli 60 vuotta paikka päivittää niin tuotetietämyksensä kuin tietopohjansa. Olihan tapahtuman alkuperäinen nimikin Puutarha-alan rationalisointipäivät, Vuori huomauttaa.
Tapahtuman seminaarit, luennot ja tapaamiset auttavat alan ammattilaisia pysymään ajan tasalla. Kesän jälkeen on hyvä vaihtaa kuulumiset Lepaan käytävillä tuttujen kanssa. Moni kävijä on käynyt koulunsa Lepaalla, ja sekin tuo oman nostalgisen tunnelmansa vehreään puistoympäristöön.
– Monet tulevat Lepaalle koko perheen tai työporukan kanssa. Se onkin hyvä tapa viettää antoisaa kesäpäivää, joka tuntuu melkein lomalta. Kaikille löytyy mielenkiinnonkohteita ja paljon ihailtavaa täällä puutarhakoulutuksen upeassa ympäristössä. Ja mansikka-aiheisista kattauksista on tulossa kerta kaikkiaan ihanat, vinkkaa Vuori.
Lisätietoja näyttelypäällikkö Elina Vuori, 045 7733 2657 ja toiminnanjohtaja Lassi Remes 040 675 8875 sekä näyttelyoppaasta.



